Z jakich elementów składa się ekspres przelewowy?
Zanim dowiesz się, na jakiej zasadzie działa ekspres przelewowy, musisz wiedzieć, że jest to nieskomplikowane urządzenie składające się z zaledwie kilku elementów. Mimo to potrafi zaspokoić gust nawet najbardziej wymagających konsumentów. Do prawidłowego działania ekspresu przelewowego niezbędne są jedynie trzy części. Są to:
- Pojemnik na kawę.
- Zbiornik na wodę.
- Dzbanek.
Ekspres przelewowy – zasada działania
Ekspres przelewowy wymaga dość dużej ingerencji użytkownika. Tak więc decydując się na ten model, nie ma co liczyć, że wszystkie czynności wykona za nas. Jednak poświęcony czas i uwaga z całą pewnością są warte swojej ceny, ponieważ smaku tak zaparzonej kawy po prostu nie da się zastąpić. Sposób działania ekspresu przelewowego jest dość prosty. W pierwszej kolejności należy wlać odpowiednią ilość wody, wsypać kawę mieloną do pojemnika oraz umieścić filtr. W drugim kroku wystarczy włączyć urządzenie. Woda podgrzewana jest w zbiorniku, a po osiągnięciu optymalnej temperatury przepływa przez cienką rurkę do pojemnika z kawą. Właśnie w tym momencie zachodzi proces zaparzania kawy, która w ostateczności spływa do dzbanka.
Ekspresy przelewowe – charakterystyka elementów
Jak widzisz powyżej, parzenie kawy w ekspresie przelewowym nie jest trudne, ale aby cieszyć się aromatycznym napojem każdego dnia, musisz mieć na uwadze, że na cały proces dość duży wpływ ma budowa urządzenia oraz jakość i materiał wykonania poszczególnych elementów. Mogłoby się nam wydawać, że nie ma znaczenia, czy dzbanek wykonany został ze szkła, czy też metalu, ale nic bardziej mylnego. Metalowy dzbanek jest na pewno wytrzymalszy. Jednak z drugiej strony podatniejszy na osadzanie się kamienia i innych zanieczyszczeń. Dlatego też trudniej jest go utrzymać w czystości. Natomiast używanie szklanego dzbanka zwiększa ryzyko jego zniszczenia, ale łatwiej go wyczyścić.
Drugą kwestią z kolei jest rodzaj filtra do kawy. Z reguły ekspresy przelewowe wymagają wymiany papierowych filtrów, ale czasem dostępne są też takie, które wykorzystują te wielokrotnego użytku. Papierowe są tanie, ale trzeba je wymieniać po każdym parzeniu kawy. Wielorazowe początkowo kosztują więcej. Jednakże wraz z upływem czasu jest to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie. Co ważne, większość filtrów można myć w zmywarce, więc nie ma żadnego problemu z ich pielęgnacją.
Ekspres do kawy przelewowy – jaką pojemność dzbanka wybrać?
Pojemność naczynia, do którego będzie spływać świeżo zaparzona kawa, ma ogromne znaczenie. Dlatego przed zakupem ekspresu przelewowego trzeba dokładnie określić potrzeby własne i domowników. W dużej mierze to od ilości osób korzystających z urządzenia będzie zależało, jakiej wielkości dzbanek jest potrzebny. W przypadku domów, w których codziennie pije się dużo kawy, znacznie lepiej sprawdzi się dzbanek o pojemności przynajmniej 1,5 litra. Natomiast, gdy ekspres przelewowy będzie używany wyłącznie sporadycznie lub korzystać będzie z niego jedna osoba, to w zupełności wystarczy dzbanek o pojemności np. 0,5 litra.
Ekspres przelewowy a płyta grzewcza
Asortyment ekspresów przelewowych jest na tyle szeroki, że trudno zorientować się, jakie cechy mają największe znaczenie, a jednym z nich jest płyta grzewcza. Po zapoznaniu się z budową i sposobem działania pewnie zdajesz sobie sprawę, że ekspres przelewowy często służy do przygotowywania przynajmniej kilkunastu filiżanek kawy. Niektóre ekspresy przelewowe dostępne na rynku nie są wyposażone w płytę grzewczą odpowiedzialną za podtrzymywanie temperatury kawy. Jest ona niezbędna, jeżeli chcesz się cieszyć gorącą kawą w dowolnym momencie dnia.
Opcjonalna moc ekspresu przelewowego
Wszystkie ekspresy przelewowe to urządzenia elektryczne, a co za tym idzie, ich moc będzie miała istotny wpływ na czas parzenia kawy. Również w tej kwestii rozbieżność jest dość spora, a prawda jest taka, że im wyższa moc, tym tempo pracy będzie szybsze. Choć trzeba liczyć się też z tym, że wysokie parametry będą równoznaczne z większym zużyciem energii elektrycznej, ale przecież nie można mieć wszystkiego. Najsłabszy ekspres do kawy przelewowy może działać na mocy zaledwie 400 watów, ale najsilniejsze nawet na ponad 1500 watach.
Pojemność zbiornika na wodę w ekspresie przelewowym
Powyżej wyjaśniono już, jak dobrać pojemność dzbanka do własnych potrzeb, ale należy jeszcze wspomnieć o pojemniku na wodę. Bardzo ważne jest to, aby były one sobie równe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jeszcze przed zakupem dowiedzieć się, ile filiżanek kawy można zaparzyć jednocześnie. Wbrew pozorom nie każdy producent dba o zgodność pojemności dzbanka i zbiornika na wodę, a to przekłada się na funkcjonalność ekspresów przelewowych.
Ekspres przelewowy z młynkiem czy bez?
Dla zwolenników aromatu mocnej kawy najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres przelewowy mający wbudowany młynek. Jeśli Twój wybór padł na model, który go nie posiada i zdecydowałeś się na zmieloną kawę ze sklepu, to wiedz, że nie powinno się wybierać jakiejkolwiek. Producenci na opakowaniu zamieszczają informacje dotyczącą tego, do jakiego rodzaju urządzeń przeznaczona jest dana kawa. Najczęściej uwzględniane jest dno zastosowanego w ekspresie przelewowym filtra. Jeśli jest ono płaskie, to lepsza będzie grubiej zmielona kawa. Przy stożkowatych filtrach warto stosować mocniej zmieloną kawę. Kupując gotową kawę, warto zadbać też o szczelny pojemnik do jej przechowywania w celu zachowania jej aromatu.
Co ciekawe, specjaliści przekonują do sprawdzenia jakości wody przed wlaniem jej do ekspresu przelewowego. W razie konieczności zalecają wodę filtrowaną, która nie pozostawi w urządzeniu osadu w postaci kamienia. Niewskazane jest również stosowanie wody mineralnej, ponieważ może zmieniać smak kawy i pozostawia więcej osadów.
Jaki wbudowany młynek w ekspresach do kawy wybrać?
Wbudowany młynek do kawy to świetne rozwiązanie dla osób ceniących napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren. Jednak nie wszyscy wiedzą, że młynki można podzielić ze względu na dwa parametry. Pierwszy z nich dotyczy systemu mielącego. Wyróżnia się młynki żarnowe i udarowe. Żarnowe wykorzystywane są najczęściej, a swoją nazwę zawdzięczają żarnom, które podczas obrotu miażdżą ziarna kawy. Z kolei udarowe do mielenia kawy korzystają z noży. Niestety ich minusem jest to, że są mniej wydajne i powolniejsze niż żarnowe. Ponadto w trakcie mielenia wytwarza się wysoka temperatura, która powoduje, że smak kawy się zmienia i staje się ona zwyczajnie gorzka. Dlatego lepiej jest wybrać wbudowany młynek żarnowy. Tu pojawia się jednak kolejne pytanie, a mianowicie ceramiczny, czy stalowy? Stalowe cechują się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dość często można spotkać się z powielanym mitem dotyczącym metalicznego posmaku kawy i głośnej pracy. Choć rzeczywiście wbudowany młynek stalowy pracuje nieco głośniej od ceramicznego, to ziarna są mielone z większą precyzją, co przekłada się na to, że przygotowana kawa jest idealna. Ekspres przelewowy z ceramicznym młynkiem co prawda pracuje stosunkowo cicho i się nie nagrzewa, to w razie natrafienia na twardy element może się wyszczerbić lub złamać. Poza tym warto wiedzieć, że młynki stalowe szybciej się nagrzewają, ale takie sytuacje mają miejsce tylko wtedy, kiedy urządzenie działa nieprzerwanie przez dłuższy czas np. w biurze. Natomiast w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się ekspres przelewowy ze wbudowanym młynkiem żarnowym stalowym.
Jak wybrać dobry ekspres przelewowy?
Ze względu na ilość dostępnych modeli zakup ekspresu przelewowego może stanowić ogromne wyzwanie. Na szczęście producenci, chcąc przekonać klientów do wyboru właśnie ich urządzenia, rozlegle opisują parametry techniczne i dodatkowe funkcje. Tym sposobem znacznie łatwiej jest wybrać dobry ekspres przelewowy i codziennie parzyć aromatyczną kawę. Z tym, że nie każdy wie, jakie opcje będą dla niego najkorzystniejsze. Zwłaszcza, gdy jest to pierwsza styczność z tego typu urządzeniami. Chociaż trzeba przyznać, że w tym przypadku i tak zadanie jest łatwiejsze niż gdyby wybór dotyczył np. ekspresów ciśnieniowych automatycznych. Te mają aż tyle funkcji, że od ich nadmiaru może rozboleć głowa. Natomiast modele przelewowe mają ich znacznie mniej, co wcale nie odbiera im funkcjonalności. Do najciekawszych z nich należą:
- Parzenie wstępne.
- Regulacja mocy kawy.
- Automatyczne wyłączenie.
- Blokada kapania.
- Wskaźnik poziomu wody.
- Regulacja temperatury parzenia kawy.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem.
- Programowanie mocy parzenia kawy.
- Podgrzewanie kawy.
- Zapisywanie ustawień.
- Lampki kontrolne.
- Panel sterowania.
Ekspres przelewowy – parzenie wstępne
Parzenie wstępne ma na celu wydobycie z kawy jak najgłębszego aromatu i smaku kawy. Przed rozpoczęciem zaparzania kawa nasączana jest zimną wodą, dopiero w kolejnym kroku się nagrzewa i równomiernie przesącza przez kawę.
Ekspres przelewowy – Regulacja mocy kawy
Regulacja mocy kawy to idealne rozwiązanie dla każdego, kto z rana potrzebuje solidnej dawki kofeiny, a po południu preferuje nieco delikatniejsze napoje. Zresztą opcja przydatna jest też przy wielu użytkownikach ekspresu przelewowego o różnych preferencjach smakowych.
Ekspres przelewowy – automatyczne wyłączanie
Automatyczne wyłączanie polega na tym, że ekspres do kawy przelewowy po określonym czasie bezczynności przestaje pracować. W niektórych modelach użytkownik ma możliwość samemu ustawić, po ilu minutach urządzenia ma się wyłączyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zapominalskich i dbających o środowisko. Niepracujący ekspres przelewowy przejdzie w tryb czuwania, więc równocześnie będzie pobierał mniej energii.
Ekspres do kawy przelewowy – blokada kapania
Blokada kapania pomaga zachować ekspres przelewowy w czystości. Na dopływie kawy do dzbanka zamontowane są tzw. wypustki, które blokują wypływ naparu. Kiedy dzbanek zostanie wyjęty, resztki kawy nie będą kapać na płytę grzewczą.
Ekspres przelewowy – wskaźnik poziomu wody
Wskaźnik poziomu wody informuje użytkownika o tym, kiedy konieczne jest jej dolanie. W zależności od wybranego modelu komunikat może być przekazywany w formie dźwiękowej lub lampki ostrzegawczej.
Ekspres do kawy przelewowy – regulacja temperatury parzenia kawy
Regulacja mocy kawy i temperatury parzenia kawy pomagają wybrać napój o określonej intensywności i mocy. Ta opcja nie jest niezbędna, jeżeli z ekspresu będzie korzystać wyłącznie jedna osoba, która preferuje jednolitą kawę.
Ekspres przelewowy – zabezpieczenie przed przegrzaniem
Zabezpieczenie przed przegrzaniem nie jest potrzebne, jeżeli ekspres przelewowy wyposażony jest w system automatycznego wyłączania. Na szczęście, większość dostępnych na rynku urządzeń posiada tę opcję, więc ryzyko przegrzania jest praktycznie zerowe. Natomiast, gdy wybrany przez Ciebie model nie będzie jej miał, to zabezpieczenie przed przegrzaniem uchroni Cię przed poważną awarią.
Ekspres do kawy przelewowy – programowanie mocy parzenia kawy
Ta opcja pozwala na zarządzanie wybranymi parametrami, co umożliwia przygotowanie ulubionej kawy. Nowoczesny ekspres przelewowy umożliwi nam ustawienie m.in.: mocy kawy, jej temperatury, czy też pojemności.
Ekspres przelewowy – podgrzewanie kawy
O podgrzewaniu kawy w ekspresie przelewowym wspomniano przy okazji omawiania jego poszczególnych elementów. Jednak jest to na tyle istotna funkcja, że trzeba o niej pamiętać. Nawet, gdy pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, to przecież każdej z nich nie będziesz parzyć oddzielnie. W związku z tym płyta grzewcza jest bardzo korzystna. Zresztą sprawdzi się też, kiedy domownicy sięgają po napar o różnych porach. Możesz zaparzyć kawę wczesnym rankiem, a po kilku godzinach nadal będzie ciepła.
Ekspres do kawy przelewowy – zapisywanie ustawień
Coraz częściej dobre ekspresy przelewowe mają wbudowaną pamięć, w której zapisywane są wcześniej wybrane parametry. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika, ponieważ nie musi podczas każdego parzenia kawy od nowa wszystkiego ustawiać. W tym momencie warto też wspomnieć o zapamiętywaniu ustawień podczas braku zasilania lub całkowitego wyłączenia ekspresu. Będzie pamiętał o ustawieniach zegara przez kilka następnych dni. Zresztą sam timer (zegar) również jest bardzo przydatny np. gdy chcesz, aby ekspres przelewowy włączał się automatycznie o danej porze i budził Cię aromatem ulubionej kawy.
Ekspres do kawy przelewowy – lampki kontrolne
Lampki kontrolne mogą informować Cię o różnych „potrzebach” ekspresu np. konieczności dolania wody, wsypania kawy, o rozpoczęciu parzenia, czy jego zakończeniu. Nie musisz się więc martwić, że coś wyleciało Ci z głowy lub pamiętać, kiedy ostatnio był napełniany dany zbiornik. Niektóre lampki mogą być zastąpione sygnałem dźwiękowym.
Ekspres przelewowy – panel sterowania
Panelu sterowania nie mają wszystkie ekspresy do kawy przelewowe. Najczęściej jest wbudowany w urządzeniach umożliwiających regulację mocy kawy, czy jej ilości. Jeśli na taki się zdecydujesz, to panel sterowania znacząco ułatwi Ci pracę, ponieważ napar będzie przygotowywany już po naciśnięciu kilku przycisków. Modele, które go mają, są intuicyjne i przyjemne w obsłudze.
Ekspresy do kawy przelewowe – jakie są ich zalety?
Omawiając temat ekspresów przelewowych, nie można pominąć ich zalet. Gdyby ich nie miały, to przecież nie cieszyłyby się tak ogromnym zainteresowaniem. Na początku warto oczywiście wspomnieć o cenie. Tańsze modele mogą kosztować jedynie 200-300 zł, co sprawia, że większość osób może pozwolić sobie na taki wydatek. Druga kwestia to prostota obsługi. Mimo że użytkownik musi nabyć pewną wiedzę na temat parzenia kawy, jej doboru, czy rodzaju, to bardzo proste zasady działania znacznie ułatwiają zadanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podczas jednego uruchomienia możliwe jest zaparzenie przynajmniej kilku filiżanek kawy i utrzymywanie ich temperatury przy pomocy płyty grzewczej. Na korzyść ekspresów przelewowych przemawia też filtracja fusów oraz szeroki dostęp do różnych modeli.
Ekspres przelewowy – jakie ma wady?
Jak każde urządzenie AGD ekspres przelewowy nie jest pozbawiony wad. O jednej z nich nawet wspomniano wyżej, a mianowicie chodzi o wiedzę. Chcąc codziennie raczyć się pyszną i aromatyczną kawę, trzeba dowiedzieć się przynajmniej w minimalnym stopniu, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób je zaparzać. Zresztą ekspres przelewowy pozwala przygotować kawę jedynie czarną. Nie wszystkie urządzenia mają zintegrowany młynek, a konieczność wymiany filtrów to dodatkowy wydatek.
Jak pielęgnować ekspres przelewowy?
Prawidłowa eksploatacja i dbałość o czystość ekspresu to kroki zapewniające jego długą żywotność. Przy modelach przelewowych nie trzeba wykonywać skomplikowanych czynności, ale muszą być one systematyczne. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku filtry do kawy. Papierowe należy wyrzucać po każdym użyciu, a wielorazowe dokładnie wyczyścić. Pod żadnym pozorem pozostałości po zaparzonej kawie nie powinny zostać zostawione w filtrze, ponieważ spleśnieją. Niewskazane jest również zbyt długie przetrzymywanie dzbanka z naparem na płycie grzewczej, ponieważ straci swój aromat. Kolejnym ważnym aspektem jest mycie dzbanka oraz pojemnika na wodę. Obudowa wymaga jedynie regularnego przetarcia np. wilgotną szmatką.
Rozmiar ekspresu również ma znaczenie
Tylko nieliczne osoby przed zakupem ekspresu zastanawiają się, czy zmieści się on w kuchni i nie zaburzy codziennego funkcjonowania, a przecież jest to bardzo istotna kwestia. Zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa, gdzie kuchnia często łączona jest z salonem. Przecież nikt nie powiedział, że do zaparzania kawy potrzebna będzie wielka maszyna zajmująca pół blatu kuchennego. Mały ekspres przelewowy również będzie spełniał swoją funkcję, równocześnie nie sprawiając, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie zagraconego i niefunkcjonalnego. Bardzo dobrym pomysłem, o ile jest taka możliwość, jest umieszczenie urządzenia w pobliżu zlewu. Tym sposobem łatwiej będzie napełnić zbiornik na wodę oraz wyczyścić wszystkie elementy. Nierzadko użytkownicy chcą wstawić ekspres do zabudowy i zastanawiają się, czy jest to możliwe. Oczywiście, że tak! Większość części schowana jest w szafce, a na widoku pozostaje jedynie przednia część urządzenia, co prawdę mówiąc, wygląda bardzo stylowo i nowocześnie.
Czy warto przykładać wagę do wyglądu ekspresu?
To, jak wygląda ekspres przelewowy, przekładać się będzie na cały wystrój kuchni, choć może wydawać się to niemożliwe. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której urządzenie jest na tyle duże, że góruje nad pozostałym sprzętem bądź wyróżnia się nietypowym kolorem, psując całą aranżację. Co prawda, o gustach się nie dyskutuje i każdy może wybrać sobie model, który wpadnie mu w oko, ale warto wcześniej rozważyć, czy rzeczywiście nie będzie się źle prezentował. Raczej nikt nie chce kupić sprzętu, żeby po kilku dniach go wymieniać lub wstawiać do piwnicy.
Przelewowe ekspresy do kawy – dodatkowe akcesoria
Przelewowy ekspres do kawy to jedno z prostszych urządzeń w tej kategorii. Dlatego decydując się na niego, trzeba mieć na uwadze, że z jego pomocą nie uda się przygotować skomplikowanych mlecznych kaw, czy innych gorących napojów. Tak naprawdę głównym założeniem ekspresu jest przyrządzanie espresso, czyli małej czarnej. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie może sobie nieco urozmaicić codziennej dawki kofeiny. Na początku warto rozważyć zakup młynka, o ile nie jest wbudowany. Nic nie pachnie tak dobrze jak zmielone ziarna i nie smakuje jak kawa z nich zrobiona. Zwolennicy kaw mlecznych mogą sprawić przyjemność swoim kubkom smakowym i wyposażyć się w spieniacz do mleka. Choć trzeba będzie go dolewać ręcznie. Ponadto parzenie kawy nie może odbyć się bez filtrów. Zarówno papierowe, jak i wielorazowe można kupić za niewielkie pieniądze, ale zawsze trzeba sprawdzić, czy będą pasować do naszego modelu. W razie potrzeby można również nabyć specjalne środki do czyszczenia i odkamieniania ekspresu. Z reguły są one ekologiczne i nieszkodliwe dla ludzi. Poza tym, gdy zajdzie konieczność wymiany szklanego dzbanka, to także można go dokupić oddzielnie.
Jaki ekspres przelewowy wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki ekspres przelewowy wybrać, to wiedz, że na to pytanie nikt nie odpowie za Ciebie. Możesz jedynie sugerować się pewnymi wskazówkami, które ułatwią Ci zadanie. Choć pewnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, to pamiętaj, że każdy ma inne preferencje i oczekiwania wobec urządzenia. To, co dla Ciebie jest ważne, dla kogoś innego może nie mieć żadnego znaczenia i odwrotnie. W związku z tym, zanim udasz się do sklepu stacjonarnego lub zaczniesz przeglądać ofertę w Internecie, powinieneś uwzględnić najważniejsze informacje. Przede wszystkim określ, kto będzie korzystał z ekspresu. Ilość użytkowników pozwoli Ci zdecydować o pojemności dzbanka i pojemnika na wodę (muszą być równe) oraz orientacyjnej ilości filiżanek kawy parzonej każdego dnia. Druga kwestia dotyczy omawianego młynka. Jeśli nie zależy Ci na mieleniu ziaren lub nie masz na to czasu i będziesz stosować gotową kawę mieloną, to nie ma potrzeby kupowania ekspresu z młynkiem. Kolejnym istotnym czynnikiem są parametry, a właściwie moc. W przeciwieństwie do ekspresów automatycznych przelewowe nie wykorzystują ciśnienia wody, więc pracują nieco wolniej, ale wysoka moc przyspieszy ten proces. Podczas porównywania interesujących Cię modeli sprawdź też, które z nich mają opcje takie jak: blokada kapania i wskaźnik poziomu wody. Mimo że początkowo mogą one Ci wydawać nie potrzebne, to z całą pewnością już po krótkim czasie użytkowania zaczniesz je doceniać. Być może lubisz mieć wpływ na intensywność pitej kawy, w takim przypadku powinna zainteresować Cię funkcja regulacji parzenia. Natomiast, gdy cenisz sobie wygodę, to przyjrzyj się bliżej ekspresom, które mają opcję zapamiętywania ustawień. Jak widzisz, kupno ekspresu przelewowego to kwestia całkowicie indywidualna. Jest wiele cech, które będą miały wpływ na to, czy zakochasz się w urządzeniu, czy może uznasz, że nie spełnił Twoich oczekiwań i stwierdzisz, że bezsensownie wydałeś pieniądze.
Ranking ekspresów przelewowych – czołowi producenci
Skoro dotarłeś do tej części tekstu, to całkiem możliwe, że nadal nie wiesz, jaki ekspres przelewowy wybrać. Proces parzenia kawy w tego typie urządzeniach powinno być przyjemne i proste, dlatego wiele osób uważa, że najlepszy ekspres przelewowy musi pochodzić od znanego producenta. W sumie nie można nie zgodzić się z tym, że kupując sprzęt znanej marki, można liczyć na dobrą jakość i gwarancję długiej żywotności. Dlatego też w naszym rankingu znalazły się trzy urządzenia od czołowych producentów.
Ekspres przelewowy Philips HD7459/20 Daily Collection
Ranking otwiera ekspres przelewowy marki Philips hd7459 20. Już na pierwszy rzut oka widać, że urządzenie prezentuje się bardzo elegancko i stylowo, a dzięki czarnej obudowie będzie pasować praktycznie do każdej kuchni. Niezależnie od tego, czy ma trafić do zabudowy, czy być małym AGD wolnostojącym. W ekspresie został zamontowany tłoczek aroma twister, który odpowiedzialny jest za odpowiednie mieszanie naparu w szklanym dzbanku o pojemności 1,2 litra, czyli wystarczającej na przygotowanie około 12 średnich filiżanek kawy. Na dolnej części obudowy widoczny jest niewielki timer, który umożliwia zaprogramowanie urządzenia na moment rozpoczęcia pracy. Dodatkowo ekspres przelewowy Philips hd7459 20 posiada funkcję automatycznego wyłączania po 30 minutach bezczynności, blokadę kapania oraz wskaźnik poziomu wody. Moc urządzenia to 100owat. Przez dotychczasowych użytkowników został doceniony głównie za: wygląd, cenę, szybkość pracy, timer, wskaźnik poziomu wody, wygodę, jakość wykonania oraz trwałość.
Ekspres przelewowy Bosch TKA3A031
Drugi z kolei to ekspres przelewowy marki Bosch. Producent zapewnia, że cała konstrukcja została opracowana i przygotowana w taki sposób, aby urządzenie było solidne i nieawaryjne nawet przy dużej eksploatacji. Doskonale sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również biurowych. Wskaźnik poziomu wody sprawia, że użytkownik nie musi się martwić, że jej zabraknie. Urządzenie wyposażone jest w szklany dzbanek, który bez większego trudu można wyczyścić. Dodatkowo, filtry są papierowo, więc parzenie kawy odbywa się w higienicznych i czystych okolicznościach. Atutem tego modelu jest także schowek na przewód, który idealnie sprawdza się w niewielkiej kuchni lub przy większej liczbie podłączonych urządzeń do jednego gniazda zasilającego. Pozytywne opinie użytkowników dotyczą przede wszystkim: jakości wykonania, łatwości obsługi, wygody, trwałości, szybkiej pracy i cichej pracy oraz ceny.
Ekspres przelewowy Philips HD7769/00
Ranking ekspresów przelewowych rozpoczęła i zamyka marka Philips. Jednak model HD7769/00 ma wbudowany młynek i podwójny pojemnik na dwa rodzaje kawy. Dzięki niemu można nieco poeksperymentować i wybrać jeden rodzaj kawy lub wykonać własną mieszankę, i sprawdzić, czy taki smak nam odpowiada. Ekspres posiada funkcje takie jak: regulacja mocy kawy i grubości ziaren, timer i regulowany czas podtrzymywania temperatury. Podobnie jak Philips hd7459 20 ten model również wykorzystuje do pracy tłoczek aroma twister odpowiedzialny nie tylko za mieszanie, ale również równomierny aromat kawy. Pojemność dzbanka to 1,2 litra, a moc to 1900 watów. Obudowa jest czarna z elementami srebrnymi, co powoduje, że urządzenie jest bardzo eleganckie. Ten model został doceniony za: duży dzbanek, dwa rodzaje kawy, timer, dostęp do młynka, cenę adekwatną do jakości, wygląd i trwałość.